Brzeszczoty do wyrzynarki - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Wyrzynarka jest doskonałym narzędziem do obrabiania zróżnicowanych materiałów.

Możemy ciąć nią metale, drewno, tworzywa sztuczne, a nawet cegły i płytki. Jest to jednak możliwe wyłącznie po zastosowaniu odpowiedniego rodzaju brzeszczotu, który jest najważniejszym elementem budowy urządzenia. Należy powiedzieć jasno – bez właściwego brzeszczotu nie jesteśmy w stanie wykonać żadnych czynności za pomocą wyrzynarki. Jest on bowiem głównym elementem roboczym, który jest napędzany mocą silnika. Jeżeli więc chcemy, aby wykonywane przez nas cięcia były dobrej jakości, musimy dobrać właściwe narzędzie.

Polecane brzeszczoty

Brzeszczoty różnią się miedzy sobą przede wszystkim budową, a także materiałem, z jakiego zostały przygotowane. Przekłada się to na ich wydajność, a także rodzaj tworzywa, w którym mogą pracować. Biorąc to pod uwagę, należy dokładnie przeanalizować konkretne rodzaje narzędzi, a także prześledzić ich najważniejsze parametry.

Jaki brzeszczot do wyrzynarki?

Na sam początek przeanalizujemy najważniejsze parametry budowy brzeszczotów, które przekładają się na sposób ich pracy.

GEOMETRIA ZĘBÓW. W tym przypadku możliwości mamy cztery, bowiem zęby brzeszczotów dzielą się na:

  • falowane – wykorzystywane do cięcia na wprost,
  • ostrzone – za sprawą skośnych ostrzy, wykorzystywane są do cięcia precyzyjnego,
  • rozwarte – charakteryzuje się bardzo szybką, płynną pracą. Wadą tego typu ostrzy jest jednak to, że pozostawiać mogą zgrubny rzaz, czyli ślad na materiale,
  • rozwarto-ostrzone – umożliwiają szybkie cięcie zgrubne.

ODSTĘP MIĘDZY ZĘBAMI. Zwany również podziałką – im mniejszy odstęp, tym więcej zębów pracuje jednocześnie w materiale. To zaś sprawia, że cięcie jest płynniejsze, pozbawione wibracji. W przypadku brzeszczotów do metalu, odstęp ten wynosi około 1,2 mm, natomiast przy produktach do drewna wzrośnie on do około 4 mm.

GRUBOŚĆ BRZESZCZOTU. Wpływa na precyzję obrabiania i wytrzymałość samego narzędzia. Im grubszy brzeszczot, tym jest on sztywniejszy i umożliwia precyzyjniejsze cięcie (tylko na wprost i pod niewielkim kątem).

SZEROKOŚĆ BRZESZCZOTU. Jeżeli chcemy wykonywać cięcie po łukach, powinniśmy zakupić brzeszczot wąski (ok. 4 mm), którym możemy bez problemu manewrować. Brzeszczoty szerokie stosowane są wyłącznie przy cięciach prostych.

TYP UCHWYTU. Na rynku dostępne są trzy rodzaje brzeszczotów po względem uchwytów, czyli sposobu mocowania do wyrzynarki. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ nie każde narzędzie pasuje do wszystkich wyrzynarek. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • brzeszczot do wyrzynarki typu U ¼ - jest najczęściej wykorzystywany, dlatego nazywany jest również typem uniwersalnym,
  • brzeszczot do wyrzynarki typu T – posiada jeden nosek,
  • brzeszczot do wyrzynarki typu 2T – posiada dwa noski.

MATERIAŁ. Mowa o tworzywie, z którego brzeszczoty zostały przygotowane. Dla ułatwienia, producenci narzędzi stosują odpowiednie oznakowania, które mówią nam, jaki materiał został wykorzystany.

  • HCS – brzeszczoty wykonane ze stali węglowej. Są to produkty najtańsze i najmniej odporne, dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim do cięcia materiałów miękkich, takich jak drewno czy tworzywa drewnopodobne.
  • CV – do ich przygotowania stosuje się stal chromowo-wanadową. Brzeszczoty wyróżniają się nieco większą jakością od narzędzi typu HCS.
  • HSS – ze stali szybkotnącej, wysokostopowej, wyróżniają się wysoką wytrzymałością, dlatego mogą być stosowane do metalu.
  • HM – wykonane z węglików spiekanych i bimetalu, stosuje się je do obrabiania szczególnie twardych materiałów, takich jak płytki ceramiczne, stal nierdzewna czy cegła.
  • BiM – są produkowane poprzez łączenie paska typu HSS z paskiem typu HCS. Dzięki temu otrzymywane są brzeszczoty bardzo trwałe, a przy tym elastyczne. Dzięki zwiększonej żywotności, mogą być stosowane przez długi czas do cięcia zarówno drewna, jak i metalu.
  • HM/TC – korpus brzeszczotu wykonany jest ze stali węglowej (HCS), natomiast część robocza z nasypu z węglików spiekanych (drobno lub gruboziarnistego). Stosowany jest on przede wszystkim do cięcia najtwardszych materiałów, a także trudnoobrabialnych (jak np. szkło). Nie powinno stosować się go do drewna.

Brzeszczot do wyrzynarki – długość

Jest to kolejny parametr, pod który powinien być dobierany brzeszczot. Niezwykle ważne jest to, aby wystawał on nieco poza obrabiany przez nas materiał. Pozwoli to uzyskać maksymalną kontrolę i precyzję cięcia. Wszystko to sprawia, że powinniśmy uważać na to, aby nie zakupić produktu zbyt krótkiego do wykonywanych przez nas zadań.

Brzeszczoty do wyrzynarki - rodzaje

Wszystkie przedstawione wyżej informacje i parametry przekładają się na podział brzeszczotów ze względu na materiał, w którym mogą pracować. Biorąc to od uwagę, wymieniane są:

  • brzeszczot do wyrzynarki drewna – produkty do materiałów drewnianych i drewnopodobnych stanowią zdecydowaną większość w ofertach różnych sklepów. Z tego też względu występują w wielu odmianach. Wśród nich znajdzie się między innymi:
  • brzeszczot uniwersalny – wykorzystywany niemal do każdego rodzaju cięć, występuje na rynku z ostrzami rozwartymi i ostrzonymi ukośnie,
  • brzeszczot do cięcia bezodpryskowego – jego zęby ustawione są w odwrotną stronę, aniżeli w standardowych produktach. Przez taką budowę tnie on w ramach ruchu w dół, co pozwala na odprowadzanie drzazg. Najczęściej wykorzystywany przy płytach pilśniowych,
  • brzeszczot do cięcia precyzyjnego – jego zęby są ukośne, a boki szlifowane tak, by całość miała przekrój trapezu. Umożliwia to cięcie precyzyjne w każdym rodzaju drewna,
  • brzeszczot bimetaliczny – jest dużo trwalszy od innych brzeszczotów, dzięki czemu może być wykorzystywany przez dłuższy czas,
  • brzeszczot do cięcia krzywoliniowego – jest bardzo wąski, dlatego stosowany jest do cięcia krzywizn,
  • brzeszczot do paneli – nazywany również laminatorem, ponieważ umożliwia cięcie paneli drewnianych i laminowanych,
  • brzeszczot do twardego drewna – jest gruby i bardzo długi, dzięki czemu liczba zębów na brzeszczocie jest spora. Wszystko to sprawia, że można nim ciąć drewno o grubości ponad 130 mm.
  • brzeszczot do wyrzynarki do drewna z kawałkami metalu – jest to brzeszczot bimetaliczny, którego trwałość i faliste ostrza pozwalają na obróbkę drewna np. z gwoździami,
  • brzeszczot do wyrzynarki do aluminium – powinien posiadać ukośnie ostrzone zęby i zbieżnie szlifowane boki,
  • brzeszczot do wyrzynarki do metalu – najczęściej są to produkty bimetaliczne bądź HSS. Dobrej jakości brzeszczoty posiadają również zęby typu M – czyli pochylone do przodu i do tyłu. Dzięki temu tną przy pracy w obu kierunkach,
  • brzeszczot do wyrzynarki do glazury – zazwyczaj powlekany jest węglikami spiekanymi (HM). Tego typu brzeszczoty wykorzystywać można również do cięcia tworzyw sztucznych oraz szkła,
  • brzeszczot do wyrzynarki do betonu – jego zęby posiadają specjalne wkładki z węglików spiekanych. Podziałka tego brzeszczotu zazwyczaj oscyluje w okolicach 4,3 mm,
  • brzeszczot do wyrzynarki do tworzyw sztucznych – są to produkty ze stali węglowej (HCS),
  • brzeszczot do wyrzynarki do cięcia blach – jeżeli blacha jest cienka (od 0,5 do 1,5 mm), można wykorzystać produkty z uzębieniem falistym typu CV. W przypadku blachy grubszej, należy zastosować brzeszczot bimetaliczny,
  • brzeszczoty specjalistyczne – mieszczą się tu wszelkie produkty do materiałów najtwardszych (cegła, ceramika) bądź trudnoobrabialnych (szkło). Dobrym przykładem takiego narzędzia jest brzeszczot diamentowy, który wyróżnia się najwyższą trwałością i możliwością wykorzystania do bardzo zróżnicowanych materiałów.

Jaki brzeszczot do wyrzynarki włosowej?

Jest to specjalny rodzaj wyrzynarek wykorzystywany do cięcia precyzyjnego i nieregularnego. Dzięki temu jesteśmy w stanie za ich pomocą tworzyć nieregularne kształty, różnego rodzaju ozdoby i napisy. Brzeszczoty do wyrzynarki włosowej są zróżnicowane przede wszystkim pod względem materiału, w jakim mogą pracować. Podobnie, jak w przypadku zwykłych wyrzynarek, zakupić możemy brzeszczoty do drewna i tworzyw sztucznych (typu CV i HSC), do metalu (HSS), a także do szczególnie twardych materiałów, jak cegła, stal nierdzewna czy ceramika (HM i TTC).

Brzeszczoty do wyrzynarki – jaka firma?

Ostatnim elementem, który przekłada się na jakość omawianych narzędzi jest nazwa producenta. W przypadku renomowanych firm, możemy być bowiem pewni, że wybrane brzeszczoty okażą się być odpowiedniej jakości. Bez wątpienia godne polecenia są produkty takich firm jak Black&Decker, Bosh, Graphite czy Einhell.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.